ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

    ΟΙ 113 GREEN LEGENDS ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ Α.Ο.

    Πρόκειται για μια λίστα αθλητών που κάθε χρόνο θα μεγαλώνει κατά μία θέση ανάλογα με τα χρόνια της ομάδας και η βαθμολογική κατάταξη έγινε αυστηρά με τη σειρά των κορυφαίων διεθνών επιτυχιών του κάθε αθλητή και αθλήτριας όταν ανήκε στο έμψυχο δυναμικό του Παναθηναϊκού.

    1)Λεωνίδας Σαμπάνης-άρση βαρών

    Ένα παγκόσμιο ρεκόρ, μία ισοφάριση παγκοσμίου ρεκόρ,  δύο  χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα, ένα ασημένιο μετάλλιο και δύο ασημένια Ολυμπιακά μετάλλια και εννιά χρυσά μετάλλια  και πέντε  ασημένια μετάλλια  σε Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

    2)Χρήστος Παπανικολάου-Άλμα επί κοντώ

    Ένα παγκόσμιο ρεκόρ, δύο Πανευρωπαϊκά ρεκόρ, ένα αργυρό μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο στο Διηπειρωτικό

     

    3)Χρήστος Ιακώβου-άρση βαρών

    Τρία παγκόσμια ρεκόρ εφήβων, ένα χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και ένα ασημένιο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    4)Χρυσοπηγή Δεβετζή -τριπλούν

    Αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες και χάλκινο μετάλλιο σε παγκόσμιο  πρωτάθλημα

     

    5)Βίκυ Κουβέλη-κολύμβηση

    Χρυσό και ασημένια μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα Μάστερ

    6)Ζωή Δημοσχάκη-κολύμβηση

    Δύο χρυσά μετάλλια σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων

     

    7)Σπήλιος Ζαχαρόπουλος-στίβος 1500μ.

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων και ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών

     

    8) Πηνελόπη Νίκα- Μοντέρνο Πένταθλο

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser run και χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    9)Γιώργος Λουκαϊδης-3.000μ. στιπλ

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων με Εθν. Κύπρου

     

    10)Χρήστος Κακούρης-πυγμαχία

    Χρυσό μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ελπίδων  

    11)Κώστας Μυλωνάς-σκοποβολή

    Αργυρό μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ατομικό πιστόλι κατά ανδρεικέλων

     

    12 )Ανδριάνα Παπαδοπούλου –σφύρα

    Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κορασίδων και χρυσό μετάλλιο στη Γυμνασιάδα

     

    13)Κέλυ Αραούζου-Κολύμβηση 1500μ.

    Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νεάνιδων

     

     

    14)Αννα Σαλπιγγιδου-άρση βαρών

    Αργυρό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κορασίδων στο σύνολο, στο ζετέ και χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ

     

    15)Παντελής Κασιδόκωστας-Θαλάσσιο Σκι

    Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στις φιγούρες

     

    16) Ρωμανός Αλυφαντής-Κολύμβηση-100μ. πρόσθιο

    Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας

     

    17)Ηλίας Λουκά –σφαίρα

    Ασημένιο μετάλλιο Πανευρωπαίκό πρωτάθλημα εφήβων

     

    18)Χρήστος Βολικάκης –ποδηλασία

    Δεύτερος στην παγκόσμια κατάταξη πόντων-παγκόσμιο κύπελλο, αργυρό μετάλλιο παγκόσμιο κύπελλο και ασημένιο μετάλλιο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

     

    19)Γιώργος Βήχος-σκοποβολή

    Χάλκινο μετάλλιο παγκόσμιο πρωτάθλημα-ομαδικό

     

    20)Δημήτρης Χριστόφορος-πάλη

    Χάλκινο μετάλλιο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μάστερς

     

    21)Νέρι Νιανγκουάρα-κολύμβηση 100μ. ελεύθερο

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα και 7η παγκόσμιο πρωτάθλημα

     

    22)Χρήστος Παλλάκης-Άλμα επί κοντώ

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κλειστού στίβου

     

    23)Γιώργος Αγριμανάκης-πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

     

    24) Γιάννης Μηλιδάκης-Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

    25)Ι.Τζαβάρας-πυγμαχία 91κ.

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων

     

    26)Θάνος Τσιρίκος-Καταδύσεις 3μ.

    Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β Κατηγορίας

     

     

    ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ

    27) Νίκος Μόλβαλης-Καταδύσεις

     4ος Ολυμπιακοί αγώνες Νέων

     

    28)Γκρεγκ Μασσιάλας-ξιφασκία

     5ος Ολυμπιακοί αγώνες ομαδικό με Εθν.ΗΠΑ

     

    29) Βάιος Στέλιος Άρση βαρών

    7ος Ολυμπιακοί αγώνες στα 90κ. με 330 κιλά με Εθν. Αυστραλίας

     

    30) Ρένος Φραγκούδης-στίβος

    7ος Ολυμπιακοί αγώνες

     

    Πανεπιστημιαδα Πιο σημαντικο ΑΠΟ άλλες διοργανωσεις

    31)Νίκος   Γεωργοπουλος-100μ.-200μ.

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    32) Γιώργος Θάνος-άλμα επί κοντώ

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    33)Χρηστος Πολυχρονιου-σφυροβολία

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    34)Ιωάννης Χατζησαράντος-ξιφασκία

    Ασημένιο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    35) Χρήστος Μάγγος-200μ.

    Χάλκινο μετάλλιο Πανεπιστημιάδα

     

    Παγκόσμια ρεκόρ σε μη Ολυμπιακά αγωνίσματα

    36-37 )Χρήστος και Άρης Καραγιώργος-βάδην

    Χρήστος Καραγιώργος παγκόσμιο ρεκόρ 7 μίλια και 10000μ βάδην-Άρης Καραγιώργος παγκόσμιο ρεκόρ 3.000μ.

    ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

    38) Νίκος Κωστόπουλος-Πινγκ πονγκ

    Δύο χρυσά μετάλλια , δύο αργυρά μετάλλια και ένα χάλκινο μετάλλιο

     

     

    39) Παναγιώτης Δρακοπουλος-άρση βαρών

    Ένα χρυσό μετάλλιο, τέσσερα ασημένια μετάλλια και δύο χάλκινα μετάλλια

     

    40) Κώστας Πρίφτης-πινγκ πονγκ

     

    Ένα  χρυσό μετάλλιο, τρία ασημένια μετάλλια και δυο χαλκινα μετάλλια

     

    41)Μαρία Λουκά-πινγκ πονγκ

    Ένα χρυσό μετάλλιο, τρία ασημένια μετάλλια και τρία χάλκινα μετάλλια

     

    42) Στέφανος Πετράκης-100μ. και 4Χ100μ.

    Έμα χρυσό μετάλλιο και δύο ασημένια μετάλλια

     

    43)Λεωνίδας Κόρμαλης-4Χ100μ. και 4Χ400μ.

    Ένα χρυσό μετάλλιο και δύο ασημένα μετάλλια

     

    44) Σταματίνα Λουκά-πινγκ πονγκ

    Ένα χρυσό μετάλλιο, ένα ασημένιο μετάλλιο και ένα χάλκινο μετάλλιο

     

    45) Ρήγας Ευσταθιάδης-άλμα επί κοντώ

    Ένα χρυσό  μετάλλιο και ένα ασημένιο μετάλλιο

     

    46) Θοδωρής Ιακωβίδης-άρση βαρών

    Ένα χρυσό μετάλλιο και ένα ασημένιο μετάλλιο

     

     

    47)Στέργιος Τσούκας –άρση βαρών

    Χρυσό μετάλλιο και χάλκινο μετάλλιο

     

     

    48)Βαγγέλης Οικονομάκος- πυγμαχία

    Χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς, Χρυσο μετάλλιο στους Βαλκανικούς και 4ος Πανευρωπαίκό

     

    49) Ζήσης Κουρέλος-Δέκαθλο

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και δύο χάλκινα μετάλλια Βαλκανικούς

     

     

    50) Σταύρος Τσίτουρας-Άλμα επί κοντώ

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χάλκινο μετάλλιο Βαλκανικούς

     

    51) Βάσω Καραφύλλη-Δισκοβολία

    Χρυσό μετάλλιο  Μεσογειακοί αγώνες, πανελλήνια ρεκόρ και 7 πρωταθλήματα

     

    52) Δήμητρα Ντόβα-400μ.

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και 8η παγκόσμιο κύπελλο

     

    53) Αναστασία Χριστοφόρου-50μ. πρόσθιο

    Χρυσό μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    54)Σπήλιος Γιαννακοπουλος –πινγκ πονγκ

    Δύο αργυρά μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    55) Νίκος Ρεγκούκος -400μ. και 4Χ400μ.

    Ασημένιο μετάλλιο και δύο χάλκινα μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    56) Διονύσης Λιβέρης –σκοποβολή

    Ασημένιο μετάλλιο και χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    57) Γιάννης Καμπαδέλλης-110μ. εμπόδια

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και 4 χρυσά μετάλλια Βαλκανικούς

     

    58) Γιάννης Κομητούδης-4Χ100μ.

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χρυσό Βαλκανικούς και τρία ασημένια Βαλκανικούς

     

     

    59)Φραγκίσκος Πολίτης-σφύρα

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χρυσό μετάλλιο Βαλκανικοί

     

    60) Αλκιβιάδης Παπαγεωργόπουλος –σκοποβολή

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες  και δύο ασημένια μετάλλια Βαλκανικοί

     

    61) Κώστας Λώλος-4Χ100μ.

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και ένα ασημένιο μετάλλιο Βαλκανικοί

     

     

     

    62)Πάρης Βασιλικός –πυγμαχία

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και  τέσσερις φορές πρωταθλητές

     

    63)Δημήτρης Λαφαζάνης-σκοποβολή

    Ασημένιο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και τρεις φορές πρωταθλητής

     

    64)Νόρα Δράκου-κολύμβηση 50μ. ύπτιο,50μ. ελεύθερο και 4Χ100

    Τρία χάλκινα μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    65)Αλεξάνδρας Παπαγεωργίου –σφύρα

    Δύο χάλκινα μετάλλια Μεσογειακοί αγώνες

     

    66)Γιάννης Ιωαννίδης-πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες-χρυσό μετάλλιο Βαλκανικοί και 7 φορές πρωταθλητής

     

    67)Δημήτρης  Μιχαήλ –πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, χρυσό μετάλλιο Βαλκανικοί και 4 φορές πρωταθλητής

     

    68)Άγγελος Θεοτοκάτος-πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και δύο αργυρά μετάλλια Βαλκανικοί, τρία αργυρά Βαλκανικοί

     

    69)Γιώργος Μαρμαρίδης-σκοποβολή

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, δύο αργυρά μετάλλια Βαλκανικοί και δύο χάλκινα μετάλλια Βαλκανικοί

     

    70)Νικος Τσιάρας-δισκοβολία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες, δύο χάλκινα μετάλλια Βαλκανικοί

     

    71)Αργυρώ Λαλαϊτου-πινγκ πονγκ

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί και χάλκινο μετάλλιο Βαλκανικούς και 2 πρωταθλήματα

     

     

    72)Μιχάλης Καραγιάννης-τριπλούν

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και χάλκινο μετάλλιο Βαλκανικοί

     

     

    73)Μαριάννα Λυμπερτά-1500μ. ελεύθερο κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες  και 37 πανελλήνιες νίκες γενικά

     

     

    74) Θόδωρος Κοτάκος –πυγμαχία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και ένα πρωτάθλημα και συμμετοχή Ο.Α.

     

     

    75)Δέσποινα Γεωργιαδου-Ξιφασκία

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και πρωταθλήτρια Ελλάδας

     

     

    76)Μάρθα Μπερρή-4Χ100 κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και 5 πανελλήνια ρεκόρ

     

     77)Ζαμπία Μελαχροινού -4Χ100 κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες και πανελλήνιο ρεκόρ

     

    78) Μαρίλεια Δρασίδου-4Χ100 κολύμβηση

    Χάλκινο μετάλλιο Μεσογειακοί αγώνες

     

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΙΣΜ

     

    79) Γιάννης Παπαδόπουλος -πυγμαχια

    Δύο φορές «ασημένιος» παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    80) Νίκος Ασκητής-πυγμαχία

    Μία φορά «ασημένιος» παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

    81)Δημήτρης Παπαδόπουλος-άρση βαρών

    Χάλκινο μετάλλιο Παγκόσμιο ΣΙΣΜ

     

     

    ΑΓΩΝΕΣ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ

    82)Ξένια Ευαγγελινού- σκοποβολη

     Τρια χρυσά μετάλλια , τρια αργυρά μετάλλια  και επτά χάλκινα μετάλλια

     

    ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ   

    83) Γιάννης  Σκιαδάς-110μ.,400μ. και 400μ. εμπόδια

    Επτά φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    84) Αθανάσιος Αραβοσιτάς –σκοποβολή

    Πέντε φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    85) Παναγιώτης Στρουμπάκος-800μ. και 1500μ.

    Τέσσερις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    86) Ηλίας Κελεσίδης-ποδηλασία

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, τρεις φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    87) Χρύσανθος Τσουκαλάς-1500μ.,5000μ. και ανώμαλος δρόμος

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης,δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    88) Δημήτρης Κυττέας-Άλμα επί κοντώ

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και τέσσερις φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης και συμμετοχή σε Ο.Α.

     

    89) Γιάννης Παλαμιώτης-τριπλούν

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και 4 πανελλήνια ρεκόρ

     

    90)Λέκκας Παναγιωτης-ποδηλασία

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    91)Κώστας Πετρίδης-Στίβος, μήκος, τριπλούν και 4Χ200

    Τρεις φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    92) Σταμάτης Μάγος -110μ. εμπόδια

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και τέσσερις φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    93) Σταύρος Βελκόπουλος-800μ., 1500μ. και 3.000μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    94)Γαβρίηλ Αρνέλλος-100μ., 200μ., 4Χ100μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά πρωταθλητής Ελλάδας

     

    95)Ανδρέας Λιναρδάτος-200μ., 400μ., 4Χ400μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    96) Μανώλης Μπακρυσιώρης-πυγμαχία

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    97)Γιώργος Καραγεώργος-800μ.

     Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    98)Πόπη Γαβαλάκη-βάδην

    Δύο φορές χρυσή Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένια Βαλκανιονίκης και πανελλήνια ρεκόρ

     

    99)Χρήστος Σάρρας –Μαραθώνιος

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης

     

    100)  Μαρία Δακουτρου-κολύμβηση, πρόσθιο-πεταλούδα

    Δύο φορές χρυσή Βαλκανιονίκης και μια φορά ασημένια Βαλκανιονίκης

     

    101) Βαγγέλης Καρίμαλης-10.000μ.

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης και 4ος Πανευρωπαϊκό εφήβων

     

    102) Αργύρης Καραγιάννης -Άλμα επί κοντώ

    Δύο φορές χρυσός Βαλκανιονίκης

     

    103-104) Αντώνης και Νίκος Βούζης-800μ., 1500μ., 3000μ. και 5000μ.

    Μια φορά χρυσοί Βαλκανιονίκες, τέσσερις φορές ασημένιοι Βαλκανιονίκες και δύο φορές χάλκινοι Βαλκανιονίκες

     

    105) Γιώργος Μικελίδης-100μ., 200μ.

    Μια φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένιος Βαλκανιονίκης και τρεις φορές χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    106) Ειρήνη Κοκκιναρίου-3000μ.

    Μια φορά χρυσή Βαλκανιονίκης, δύο φορές ασημένια Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινη Βαλκανιονίκης

     

    107)Αλεξάνδρα Δαλιάνη-κολύμβηση

    Μια φορά χρυσή Βαλκανιονίκης, μία φορά ασημένια Βαλκανιονίκης και δύο φορές χάλκινη Βαλκανιονίκης

     

    108) Κώστας Αρβανίτης-5000μ.

    Μία φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    109)Σωτήρης Βυρίνης-60μ. , 4Χ100μ.

    Μία φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και μια φορά χάλκινος Βαλκανιονίκης

     

    110)Ανέστης Πουλιόγλου-100μ., 200μ.

    Μία φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και 4ος Πανευρωπαϊκό Νέων

     

    111) Σταύρος Μουταφτσίδης –σφύρα

    Μία φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης,συμμετοχή σε τελικό Ο.Α.

     

    112) Μαρίος Ευαγγέλου –άλμα επί κοντώ

    Μία φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης και πανελλήνια ρεκόρ

     

    113) Ιωάννης Κατσής-4Χ100

    Μία φορά χρυσός Βαλκανιονίκης, μια φορά ασημένιος Βαλκανιονίκης