Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε των Εσπερίδων με 76-54 για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «πράσινες» της Ελένης Καπογιάννη έδειξαν πολύ καλή εικόνα απέναντι στις Εσπερίδες παρά την περιπέτεια που πέρασαν με τον Covid και ανταποκρίθηκαν στις συνθήκες του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος και δίκαια πήρε ένα ακόμα δίποντο. Το «τριφύλλι» κατάφερε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του όσο περνούσε η ώρα και το τελικό …μιλάει από μόνο του.

Οι γηπεδούχες έκαναν μια καλή πρώτη περίοδο με τη συνθήκη ότι απείχαν από προπονήσεις και αγώνες και προηγήθηκαν με 16-11 και κατάφεραν μέχρι το ημίχρονο να πάρουν διαφορά ασφαλείας με 31-19.

Στην Τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και κατάφερε να πετύχει όσους πόντους είχε πετύχει στις δύο πρώτες περιόδους μαζεμένους με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 62-30.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ έκανε συντήρηση δυνάμεων και κατόρθωσε να ολοκληρώσει με 76-54.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Αγγελική Βιντσιλαίου επισήμανε «Σήμερα παίξαμε κόντρα σε μια ομάδα που νίκησε την προηγούμενη αγωνιστική και χρειαζόταν προσοχή από πλευράς μας. Είχαμε εξάλλου και το πρόβλημα με τα κρούσματα Covid και μείναμε λίγο πίσω στις προπονήσεις. Παρόλα αυτά επιστρέψαμε στις νίκες σήμερα και είχαμε την ουσία. Ακολουθήσαμε το πλάνο και έτσι εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την βοήθεια σήμερα και τους περιμένουμε και στο ευρωπαϊκό ματς την Τρίτη στο ΟΑΚΑ».

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα 2, Σταμάτη 2, Λύμουρα 8 (2), Σμιθ 18 (2), Κωτούλα 6 (2), Βιντσιλαίου Α. 2, Μπουντούρη, Στακ 9 (1), Χολμς 11 (3) και Χατζηνικολάου 2.

Εσπερίδες (Νανάκος): Παπαϊωάννου , Καμμένου, Γασπαράτου, Λουκάτου 3, Πότερ 14 (1), Πατεράκη 8, Μπενέκη, Μαργέλου 2, Βιντσιλαίου Σ. 9 (1), Κασάπογλου, Μπάραμαν 18 (2) και Σταμούλου.